Тема. Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Перевірка ділення множенням.
Мета: закріплювати прийом письмового ділення багатоцифрового числа на одноцифрове; повторити правило перевірки ділення множенням; удосконалювати вміння розв’язувати задачі на зведення до одиниці; розвивати мислення, кмітливість, оперативність у виконанні математичних завдань; виховувати патріотичні почуття, національну свідомість, любов до Батьківщини..
Обладнання: малюнок вінка, паперові квіти для сплітання вінка, мультимедійна презентація, структурні записи на дошці, вирізані з паперу квіти волошки, барвінку, ромашки, маку, яблуневого цвіту, безсмертника ( для відзначення правильних відповідей на уроці ),зелена стрічка.
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.
Форма проведення: урок – вінок
Між предметні зв’язки: природознавство, логіка.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку
- У нас на уроці гості. Привітаємося.
Дружно візьмемось за руки
І візьмемось до науки
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Хочем все на світі знать!
Девіз нашого уроку: Думай, пробуй і шукай,
Буде важко – не зітхай. (Слайд 2)
Буде важко – не зітхай. (Слайд 2)
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
- Діти,на минулому уроці ви вивчали ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові та ускладнені задачі , сьогодні ми продовжимо вивчати цю тему , а також розглянемо перевірку ділення множенням і будемо розв’язувати рівняння. Виконуючи математичні завдання, ви познайомитесь із рослинними символами України, з яких ми сплетемо вінок.
(Слайд 3) - Подивіться на україночку.
- Як ви вважаєте , чого не вистачає до її вбрання?
- Навіщо віночок на голові?
У давнину віночки в Україні виплітали з різного зілля від весни і до пізньої осені. Український віночок служив не тільки окрасою голови. Вважалося, що у ньому є чарівна сила, що і біль знімає, і волосся береже.
- До кінця уроку ми сплетемо вінок, який покладемо у наш класний куточок символів України. (Слайд 4)
- У вас на парті є багато паперових квітів: волошки, барвінок, ромашки, маки, яблуневий цвіт та безсмертники. Їх ви отримаєте протягом уроку за правильні відповіді і будете класти на свої зелені стрічки. Кожна велика квітка варта 2 балів, маленька 1 б. 2 бали – правильно виконане завдання, 1 бал – з помилкою, 0 балів - неправильно виконане.
- Будьте уважні і активні.
ІІІ. Актуалізація і корекція знань учнів
ІІІ. Актуалізація і корекція знань учнів
Відкрийте зошити і запишіть число, класна робота
1 завдання. Каліграфічна хвилинка.
Загадка. Вісім яблук у корзині
Принесла мати дитині.
І сказала: “На, мій сину,
Четверту з’їж із них частину”.
Хто тепер у вас відповість,
Скільки яблук хлопчик з’їсть? (2)
Принесла мати дитині.
І сказала: “На, мій сину,
Четверту з’їж із них частину”.
Хто тепер у вас відповість,
Скільки яблук хлопчик з’їсть? (2)
Написання цифри 2 22 222 … (Слайд 5)
- Про що говорилося в загадці? (Про яблука)
Перша квітка, яку ми вплетемо - це яблуневий цвіт. Але спочатку виконаємо ще одне завдання.
- Щоб вміти ділити багатоцифрові числа на одноцифрове, що треба добре знати? (Таблицю множення)
Гра «Ти мені, я тобі»
- Повторення таблиці множення і ділення на 2 (Діти передають м’ячик один одному)
Вплітаємо І квітку – цвіт яблуні. А що вона означає у вінку? Квіти яблуні – символ материнської любові.
2 завдання. Математичний диктант. (диференцьовано)
- Символом відданості в українському вінку є одна квітка. (Слайд 6)
- Послухайте загадку:
Сині зірочки пухнасті
Виглядають з жита,
Мов веселі оченята.
Як їх не любити! (Волошка)
Синьоокі волошки завжди приваблювали своєю тендітною скромною красою. Її ми вплетемо, коли запишемо математичний диктант.
(Слабші учні працюють окремо на картках)
- 320 зменште у 4 рази
- 70 збільште у 8 разів.
- У скільки разів 64 більше, ніж 8?
- На скільки 2 менше, ніж 100?
- Знайдіть добуток чисел 85 і 0.
- Знайдіть частку чисел 96 і 1.
- 90 помножте на 8.
По закінченні роботи проводиться взаємоперевірка в парах, звіряючись з дошкою.
- Кожна відповідь має буквене позначення: 80 - л; 560 - н; 8 - і; 98 - н; 0 - д;
96 — е; 720 — я. (Слайд 7)
- Розташуйте відповіді в порядку зростання і складіть слово. (Слайд 8) (Ділення.)
- Повторення компонентів дії ділення.
- Як називаються числа при діленні?
- Як можно перевірити дію ділення?
- Як називаються числа при множенні ?
Пригадайте : (Слайд 9)
- Все правильно ! Всі отримують квітку.
Цю квітку можна зустріти у житньому полі. Синій колір волошки символізує чисту радість та сподівання, що живуть у кожній людській душі.
( Прикріплюю волошку на вінок )
3 завдання. Створення проблемної ситуації.
- Відгадайте загадку: (Слайд 10)
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває. (Барвінок)
- Барвінку належить особливе місце у вінку.
Виконавши проблемне завдання, ми вплетемо у вінок барвінок.
- Перевірити дію ділення множенням.
- Знайдіть помилку. (Слайд 11)
84 : 6 = 14; 96 : 8 = 14; 92 : 23 = 3; 102 : 17 = 6.
- Прочитай перший вираз 84 : 6 = 14. Як перевірити дію ділення
множенням? 14∙6=84 Яка відповідь? Правильно розв’язаний приклад на ділення? Прочитай другий вираз 96:8=14. Як перевірити дію ділення множенням ? Яка відповідь? Правильно розв’язаний приклад на ділення ?
Прочитай третій вираз 92 : 23 = 3. Як перевірити дію ділення множенням ?
3∙23= 69 Яка відповідь? Правильно розв’язаний приклад на ділення ? Прочитай четвертий вираз 102 : 17=6. Як перевірити дію ділення множенням? 6∙17=102 Яка відповідь? Правильно розв’язаний приклад на ділення ?
- Гра “Мовчанка” (за допомогою піднятої руки)
27 : 5 = 5 (ост. 2) – правильно
16 : 5 = 2 (ост. 6) – неправильно
32 : 5 = 6 (ост. 2) – правильно
Вплітаємо квітку – барвінок. А що він означає у віночку? Барвінок – до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя.
- Який ви знаєте український танок? (Гопачок)
Фізкультхвилинка (гопачок) (Слайд 12)
ІV. Розвиток математичних знань і вмінь учнів
4 завдання. Відгадайте, яку квітку ми зараз вплетемо у вінок. (Слайд 13)
На стрункій високій ніжці
Біля річки на лужку
У косинці-білосніжці
Стрів я квітоньку таку.
Ясним оком жовтуватим
Усміхнулася мені.
Я хотів її зірвати,
А бджола сказала: - Ні! (Ромашка)
- Якщо ви правильно розв’яжете приклади, ми зможемо вплести у вінок ромашку.
Робота з підручником.
- Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові за вправою № 557, с. 88 (диференцьовано) (перший приклад — прокоментувати й записати на дошці, другий — сильніші учні виконують самостійно, слабші - прокоментувати і записати на дошці під керівництвом вчителя, решту прикладів розв’язати самостійно)
- Перш ніж ми будимо розв’язувати приклади пригадайте алгоритм ділення
багатоцифрового числа на одноцифрове. (Слайд 14)
- Знайди частки і виконай перевірку множенням .
Повторення розрядів чисел.
Прочитай перший вираз 2548:2. Яка відповідь? А в тебе? (1274) Як його перевірити дію ділення множенням ? 1274∙2= 2548 Яка відповідь? Правильно розв’язаний приклад на ділення ?
Прочитай перший вираз 2548:2. Яка відповідь? А в тебе? (1274) Як його перевірити дію ділення множенням ? 1274∙2= 2548 Яка відповідь? Правильно розв’язаний приклад на ділення ?
25 048 : 4 = 6262 8105 : 5 = 1621
А от ромашку вплітають у вінок як символ доброти і ніжності. Також ромашка
символізує мир.
- Розв’язування рівнянь. Вправа 556.
5 завдання. Про наступну квітку ви дізнаєтесь, коли розважите рівняння.
(Слайд 15)
(Слайд 15)
Пригадайте :
- Як знайти невідомий множник?
- Як знайти невідоме ділене ?
- Як знайти невідомий дільник?
Запишіть у зошитах слово рівняння .
На дошці ви бачите два рівняння, виконайте рівняння самостійно.
- Як знайти невідоме ділене ?
- Як знайти невідомий дільник?
Запишіть у зошитах слово рівняння .
На дошці ви бачите два рівняння, виконайте рівняння самостійно.
Перший ряд розв’язує І рівняння , другий – ІІ рівняння. На дошці пише один учень з ряду. Третє рівняння виконують слабші учні під керівництвом учителя.
x · 9 = 4599 x : 9 = 999 x · 9 = 9000
x = 4599 : 9 x = 999 · 9 x = 9000 : 9
x = 511 x = 8991 x = 1000
Всі обчислення пишіть в стовпчик з боку. Хто розв’язав перший підніміть руку
Всі обчислення пишіть в стовпчик з боку. Хто розв’язав перший підніміть руку
( перевіряю і оцінюю)
Подивіться на дошку . Чому дорівнює х в І рівнянні . Чи правильно розв’язане рівняння ? Яке правило ти використав щоб розв’язати це рівняння? Оцінюю відповідь учня.
Чому дорівнює х в ІІ рівнянні . Чи правильно розв’язане рівняння ? Яке правило ти використав щоб розв’язати це рівняння? Оцінюю відповідь учня.
Вплітаємо квіточку – безсмертник. Безсмертник дарує здоров’я роду людському. Чи виразки, чи вавочки гоїть.
Подивіться на дошку . Чому дорівнює х в І рівнянні . Чи правильно розв’язане рівняння ? Яке правило ти використав щоб розв’язати це рівняння? Оцінюю відповідь учня.
Чому дорівнює х в ІІ рівнянні . Чи правильно розв’язане рівняння ? Яке правило ти використав щоб розв’язати це рівняння? Оцінюю відповідь учня.
Вплітаємо квіточку – безсмертник. Безсмертник дарує здоров’я роду людському. Чи виразки, чи вавочки гоїть.
3. Гімнастика для очей (Слайд 16-18)
6 завдання. Розв’язування задач
- Діти, послухайте. Про яку квітку йдеться?
На городі тичка, а на тичці – капличка.
Без вікон, без верха, а в ній людей без числа.
(Слайд 19)
Мак дуже шанована українцями квітка. Він з’явиться у віночку, коли кожна група правильно розв’яже задачу.
- Відкрийте підручник на сторінці 87, знайдіть № 554. Прочитайте задачу мовчки , прочитай задачу в голос.
4 сівалки – 9 год – 108 га
1 сівалка – ? год - 60 га
- Якого типу ця задача?
- Якого типу ця задача?
- Про що розповідається в задачі ? ( В задачі розповідається про сівалки )
- Скільки годин працювали чотири сівалки? ( Чотири сівалки працювали 9 год )
- Скільки ячменю засіяли чотири сівалки за 9 год.? ( За 9 год чотири сівалки засіяли 96 га ячменю)
- Що запитується в задачі? (За скільки годин можна засіяти 60 га однією такою
сівалкою ?)
Повторення задачі за скореченим записом .
- Чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі ? На скільки дій задача ?
- Про що ми дізнаємось у І дії?
- Про що ми дізнаємось у ІІ дії?
- Про що ми дізнаємось у ІІІ дії?
Запишіть в зошиті слово «Задача 554 » та розв’язок цієї задачі. (Слайд 20)
- Скільки годин працювали чотири сівалки? ( Чотири сівалки працювали 9 год )
- Скільки ячменю засіяли чотири сівалки за 9 год.? ( За 9 год чотири сівалки засіяли 96 га ячменю)
- Що запитується в задачі? (За скільки годин можна засіяти 60 га однією такою
сівалкою ?)
Повторення задачі за скореченим записом .
- Чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі ? На скільки дій задача ?
- Про що ми дізнаємось у І дії?
- Про що ми дізнаємось у ІІ дії?
- Про що ми дізнаємось у ІІІ дії?
Запишіть в зошиті слово «Задача 554 » та розв’язок цієї задачі. (Слайд 20)
(Сильніші учні – самостійно по діям, решта – за планом і схемою)
І спосіб
1) 108 : 9 = 12 (га) — чотирма сіялками за 1 год;
2) 12 : 4 = 3 (га) — однією сіялкою за 1 год;
3) 60 : 3 = 20 (год) — однією сіялкою 60 га.
ІІ спосіб
1) 108 : 4 = 27 (га) — однією сіялкою за 9 год;
2) 27 : 9 = 3 (га) — однією сіялкою за 1 год;
3) 60 : 3 = 20 (год) — однією сіялкою 60 га.
1) Скільки га ячменю засіяли чотирма сівалками за 1 год?
108:9=12(га)
2) Скільки га ячменю засіли однією сівалкою ?
12:4=3(га)
3) За скільки годин можна засіяти 60 га однією такою сівалкою ?
60:3=20(год)
Відповідь. За 20 годин можна засіяти 60 га однією сівалкою.
Вплітаємо квіточку – мак. Мак у віночку, то символ боротьби українського народу за волю. Кожна людина втрачала когось рідного у цій боротьбі і процвітала пролита кров маковою квіткою в українському віночку.
4. - Ми вже склали віночок з квітів, які нам зустрілись у завданнях, але в
українському віночку зустрічаються ще: любисток – символ дівочої
відданості; калина – символ вірності України;
- Як ви гадаєте, чого не вистачає в нашому віночку? (стрічок)
- Так, неодмінною прикрасою віночка є різнокольорові стрічки, кожна з яких
також має в ньому певне місце та значення.
- Світло-коричнева – символ землі – годувальниці,
- Жовта – символ сонця,
- Світло-зелена – символ краси і молодості,
- Синя та блакитна – символ води та неба,
- Оранжева – символ хліба,
- Фіолетова – символ мудрості,
- Рожева – символ щирості та привітності,
- Червона – символ добробуту та багацтва.
- У мене на стрічках записані задачі, вибираючи кожну стрічку ви будете
розв’язувати задачі усно в парах, стрічку з розв’язаною задачею ми будемо чипляти до нашого віночку.
5. Розв’язування задач
Задача 1. Батько змайстрував 12 тримбіт, а його син у 4 рази менше. Скільки
всього тримбіт змайстрували батько і син разом?
Задача 2. Учні посадили 7 верб, а калин – у 3 рази більше. Скільки всього
дерев посадили учні?
Задача 3. Ширина прямокутної ділянки 6м, а довжина – 12м. Чому дорівнює площа прямокутної ділянки?
Задача 4. Марічка намалювала на першому малюнку 21 ромашку, а на
другому – у 3 рази менше маків. Скільки маків намалювала Марічка?
Задача 5. Майстер зробив 32 глечика, а його учень – у 4 рази менше. Скільки
всього глечиків зробили майстер і учень разом?
Задача 6. Донька зліпила 9 вареників з картоплею, а її мати у 5 разів більше.
Скільки всього вареників вони зліпили?
Задача 7. Мар’янка розписала до свята 10 писанок, мати розписала 14
писанок, а сестричка Яринка – у 6 разів менше ніж Мар’янка і мати разом.
Скільки писанок розписала Яринка?
V. Повідомлення домашнього завдання (диференційовано, на вибір)
№ 560, 561 (Слайд 21)
№ 560, 561 (Слайд 21)
VІ. Підсумок уроку
- Чому ми вчились сьогодні на уроці ?
- Ми сьогодні ознайомилися з одним з національних символів
українського народу – віночком. Розв’язуючи математичні завдання
склали віночок, дізналися, що символізують квіти і стрічки у вінку.
Додому кожен з вас отримає листочок з зображенням віночку, який ви
розмалюєте і подаруєте своїм батькам, розповідаючи про те, що дізналися
на уроці.
VII. Геометричний матеріал.
- Які геометричні фігури перед вами? Викладіть із них квітку (Слайд 22)
Вінок вити – життя любити (Слайд 23)
Ви всі добре працювали,
Знання міцні здобували.
Тож скажу вам у кінці:
– Діти, всі ви – молодці
Комментариев нет:
Отправить комментарий